Twoja-Kasa.eu

Podstawowe nowości w systemie kas rejestrujących online

Nowości w systemie kas fiskalnych online

W pewnym momencie każdy przedsiębiorca, który do prowadzenia ewidencji używa kasy fiskalnej, będzie musiał zmierzyć się z tym, co oznacza rejestrowanie obrotu w systemie urządzeń online. Początkowo oczywiście tylko część podatników zostanie zobligowana do stosowania modeli nowego typu. Równocześnie jednak, „stare” urządzenia zaczną być stopniowo wycofywane z użytku. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat systemu fiskalizacji online.

Jak będą działały nowe urządzenia fiskalne?

Największa zmianą, związaną z ustanowieniem nowego systemu fiskalizacji, będzie oczywiście wprowadzenie do użytku kas rejestrujących online. Te innowacyjne urządzenia zaoferują zaś szereg dodatkowych funkcjonalności. Po pierwsze, będą one transmitowały mnóstwo danych do Centralnego Repozytorium Kas (serwerów nadzorowanych przez Ministerstwo Finansów). A dzięki temu ustawodawca zyska dostęp do szczegółowych informacji na temat czynności, które podatnicy wykonują przy zastosowaniu urządzeń fiskalnych. Po drugie, kasy online pozwolą na wydawanie paragonów w 2 formach – papierowej oraz elektronicznej. Po trzecie, urządzenia te będą posiadały interfejsy i protokoły komunikacyjne, które umożliwią ich połączenie z terminalami do kart płatniczych.

Warto też podkreślić, że nowością w systemie online ma być opcja aktualizowania oprogramowania kas fiskalnych. W związku z tym, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że innowacyjne urządzenia w przyszłości jedynie zyskają na funkcjonalności. Równocześnie jednak, nowe wersje programów pracy tych kas będą musiały najpierw otrzymać homologacje Głównego Urzędu Miar (GUM).

Dodatkowe obowiązki użytkownika kasy online

Przedsiębiorcy powinni liczyć się z tym, że wraz z nowymi urządzeniami fiskalnymi, w ich życiu pojawią się też… nowe obowiązki. Dodatkowe wymogi będą wynikały ze sposobu działania kas rejestrujących online. Użytkownicy tych urządzeń zostaną zobligowani m.in. do tego, aby dbać o poprawność i terminowość przesyłania danych do systemu teleinformatycznego Ministerstwa Finansów. Ponadto, jeżeli klient poprosi o zrealizowanie paragonu w formie elektronicznej, obowiązkiem podatnika będzie „wystawianie” także takiego dowodu sprzedaży.

Pod koniec 2017 roku media rozpisywały się także o innych regulacjach prawnych, które są poniekąd związane z system fiskalizacji online. Ustawodawca zapowiedział bowiem, że w przyszłości przewiduje zobligowanie części przedsiębiorców do stosowania terminali płatniczych. Na konkretne regulacje prawne w tej sprawie będzie jednak trzeba jeszcze poczekać. Muszą one bowiem przejść przez cały proces legislacyjny.

1 Komentarz

  1. Michał_EK

    No właśnie…najbardziej jestem ciekaw tych „nowych obowiązków”… czy np paradoksalnie pewne wygody (zresztą chyba też głównie na korzyść US) nie wygenerują pewnych trudności w obsłudze kas online itd. Nie mówię, że tak będzie, ale po prostu się nad tym zastanawiam…czy, załóżmy, problemy z transmisją danych mogą być trudniejsze do ominięcia, niż np. zwykła rzecz, że nie wykonałem raportu dobowego pod koniec dnia, no to robię go dnia następnego przed pierwszym klientem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *