Twoja-Kasa.eu

Kasa czy drukarka fiskalna? Wybierz mądrze!

Dotychczas na naszym blogu wymieniliśmy z nazwy 2 urządzenia fiskalne: Novitus Nano E oraz Innova DF-1 FV. Obydwa modele są bardzo ciekawymi propozycjami dla przedsiębiorców, ale… reprezentują one zupełnie różne rozwiązania technologiczne. Pierwsze ze wspomnianych urządzeń to kasa rejestrująca, natomiast drugie jest drukarką. Na czym polegają różnice? Jaki rodzaj technologii podatnik powinien wybrać?

Kasy fiskalne – samodzielnie lub w systemie

Kasy fiskalne oferują swego rodzaju dowolność – mogą pracować albo całkowicie samodzielnie, albo w rozwiązaniu systemowym dla przedsiębiorstwa (poprzez dostępne porty i moduły komunikacyjne). Co więcej, jedną z funkcjonalności, którą oferują urządzenia tego typu, jest opcja definiowania klawiszy funkcyjnych. Wspomniane przyciski można skonfigurować tak, aby pozwalały na szybką sprzedaż wybranych elementów asortymentu. Sprawdzą się one również przy wywoływaniu często używanych operacji, np. raportu dobowego.

Drukarki fiskalne – zawsze z komputerem

Podstawowym wyznacznikiem każdej drukarki fiskalnej jest konieczność współpracy z jednostką centralną, na której zainstalowano odpowiednie oprogramowanie dla firmy. Najczęściej będzie to terminal komputerowy, komputer stacjonarny, laptop albo tablet. Innymi słowy, drukarka rejestrująca nie jest urządzeniem samodzielnym. W zamian oferuje jednak udogodnienia, które nie są dostępne w kasie fiskalnej. Mowa tutaj przede wszystkim o obsłudze ogromnej bazy towarowej (od 100 000 do 1 000 000) PLU, którą zdefiniujemy wcześniej w oprogramowaniu komputerowym. Ponadto, wiele drukarek umożliwia wystawianie faktur VAT oraz korzystanie z bardzo długich rolek papieru termicznego.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Czy zakup któregoś z opisanych urządzeń będzie mądrzejszym wyborem? Zdecydowanie nie warto patrzeć na to w ten sposób. Jest tak, gdyż typ rozwiązania technologicznego, który zostanie wdrożony w przedsiębiorstwie, powinien być ściśle dostosowany do potrzeb konkretnej firmy. I w jednym przypadku będzie to kasa, zaś w drugim – drukarka.

Osobną kwestią jest to, że modele dostępne na rynku różnią się parametrami oraz funkcjami. I na to także trzeba zwrócić uwagę przy zamawianiu urządzenia fiskalnego. Co więcej, istotne mogą się okazać nawet gabaryty kasy bądź drukarki rejestrującej.

2 Komentarzy

  1. jaki

    zaczynałem od kasy a teraz mam drukarke… ciekawe co bedzie następne? 😛

  2. Marianno

    terminal fiskalny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *