Twoja-Kasa.eu

Na początku lipca 2018 roku weszły w życie oficjalne wymogi dla kas online

Jakie będą wymogi techniczne dla kas online

Kasy fiskalne online to ostatnimi czasy temat nr 1 w polskiej branży technologii sprzedaży. Modelami nowego typu zaczynają się również interesować przedsiębiorcy, którzy w przyszłości będą korzystali ze wspomnianych urządzeń rejestrujących. Dla wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem istotne okaże się więc to, że na początku lipca 2018 roku zaczęły obowiązywać oficjalne wymogi techniczne dla kas fiskalnych online.

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii

22 czerwca 2018 roku w Dzienniku Ustaw RP opublikowano Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Wspomniane przepisy weszły w życie na początku lipca, a konkretnie – 2 tygodnie po oficjalnym ogłoszeniu. W nowym Rozporządzeniu znajdziemy przede wszystkim szczegółowe opisy sposobu funkcjonowania urządzeń fiskalnych online. Ponadto, w omawianym dokumencie znalazły się również zapisy dotyczące starania się o homologacje kas rejestrujących (wydawane przez Główny Urząd Miar).

Nowe rozwiązania w urządzeniach online

Już po pierwszych zapowiedziach było wiadomo, że kasy fiskalne online będą wyjątkowo zaawansowanymi urządzeniami rejestrującymi. Oprócz wielu dotychczasowych funkcjonalności, nowe modele zaoferują przecież współpracę z Centralnym Repozytorium Kas – systemem teleinformatycznym Ministerstwa Finansów, który posłuży m.in. do analizowania sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych. Nowym rozwiązaniem w każdym urządzeniu online będzie również opcja zrealizowania paragonu fiskalnego w formie elektronicznej. Taki dowód sprzedaży trafi później na adres e-mail klienta. Co więcej, w przypadku kas nowego typu dojdzie do ustandaryzowania współpracy z terminalami płatniczymi. Ta funkcjonalność ma się przyczynić do promowania obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Dlaczego wymogi techniczne są tak ważne?

Branża fiskalna od dłuższego czasu czekała już na wymogi techniczne dla kas online. W szczególności dotyczy to producentów urządzeń rejestrujących, którzy działają na polskim rynku. Bez oficjalnego Rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych nie mogli oni po prostu rozpocząć tworzenia kas fiskalnych nowego typu. Wyprodukowanie takich modeli jest zresztą dopiero pierwszym krokiem do tego, aby mogły one trafić do dystrybucji. Producenci muszą bowiem jeszcze otrzymać homologacje dla urządzeń online. Decyzje tego typu, podobnie jak dotychczas, będą wydawane przez prezesa Głównego Urzędu Miar. I co najważniejsze, zgodnie z obowiązującymi przepisami, jedynie kasy rejestrujące z ważnymi homologacjami GUM mogą być sprzedawane i instalowane.

Uprzedzając ewentualne pytania: na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy pierwsze urządzenia online pojawią się w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży. Można jedynie przewidywać, że wszystkie procedury, związane z produkcją, homologacją i wprowadzeniem takich modeli na rynek, zajmą trochę czasu. Pamiętajmy bowiem o tym, że kasy fiskalne nowego typu będą znacznie nowocześniejszymi urządzeniami (w porównaniu z dotychczasowymi). To z kolei może wpłynąć na dłuższy czas tworzenia, testowania czy nawet homologowania modeli online.

1 Komentarz

  1. norbert

    chyba chciałbym już, żeby było już po tej całej, wielkiej, fiskalnej zmianie 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *