Twoja-Kasa.eu

Kolejne wiadomości o urządzeniach online – kiedy pojawią się nowe kasy i drukarki?

Elzab Mini Online - kasa rejestrująca

Pytanie postawione w tytule wielu przedsiębiorców zadaje sobie od dawna. Na przestrzeni długiego czasu pojawiały się też różne wiadomości, dotyczące postępów w pracach nad kwestią systemu fiskalizacji online. Teraz jednak, gdy zasadniczy dla niej projekt nowelizacji do ustawy o VAT wchodzi w końcową fazę legislacji, znane są już konkretne informacje, dotyczące pojawienia się na rynku urządzeń rejestrujących nowego typu. A także tego, kto i kiedy bezwzględnie musi zacząć z nich korzystać.

Prawne uwarunkowania systemu fiskalizacji online

Nowe, zaawansowane rozwiązanie teleinformatyczne ma finalnie zmodernizować obrót gospodarczy i fiskalną rzeczywistość w skali całego kraju. Konkretnie rzecz biorąc, urządzenia rejestrujące stosowane w polskich przedsiębiorstwach będą transmitować drogą internetową do Centralnego Repozytorium Kas wszystkie niezbędne dane, dotyczące prowadzenia ewidencji, dokonywanych transakcji oraz obsługi wspomnianych technologii sprzedaży. Dzięki temu Ministerstwo Finansów zyska jeszcze precyzyjniejsze i skuteczniejsze narzędzie do śledzenia wszelkich nieprawidłowości, wynikających z funkcjonowania działalności handlowo-usługowych. To zaś ma doprowadzić do ulepszenia systemu podatkowego i efektywniejszej walki z „szarą strefą”.

Jak łatwo się domyślić, tak duże zmiany wymagały solidnej podstawy prawnej. Nie tylko więc stosownego rozporządzenia w kwestii wymogów, jakim mają sprostać przyszłe kasy i drukarki fiskalne online, ale również nowelizacji do istniejącej Ustawy o VAT i Ustawy – Prawo o miarach. Dlatego też prace nad nimi trwają od długiego czasu, w ciągu którego wielu podatników zastanawiało się, kiedy nowe urządzenia ujrzą światło dzienne i zaczną obowiązywać w polskich firmach. Wreszcie można powiedzieć, że zbliżamy się do momentu pełnego wykrystalizowania się prawnych uwarunkowań tych kwestii. Projekt przywołanej nowelizacji został już bowiem zatwierdzony przez Sejm i Senat, a teraz czeka na podpis Prezydenta Polski. Innymi słowy, przedsiębiorcy zyskują szczegółowe informacje na temat pojawienia się online’owych urządzeń rejestrujących.

Pierwsze homologacje dla urządzeń fiskalnych online

Każda kasa i drukarka fiskalna, nim zostanie dopuszczona do sprzedaży i użytku, musi uzyskać tzw. homologację. To formalna decyzja, przyznawana przez Główny Urząd Miar na pewien okres czasu. Oznacza ona potwierdzenie, że dane urządzenie rejestrujące spełnia wszelkie niezbędne wymogi prawne oraz techniczne, zawarte w przepisach. Jednym słowem, model z homologacją może zostać dopuszczony do sprzedaży i wykorzystany przez przedsiębiorców do zgodnej z prawem ewidencji obrotu.

Z racji dużego procesu, jakim jest wdrażanie wspomnianego systemu fiskalizacji, należało dołożyć jeszcze większych starań, by przyszłe urządzenia rejestrujące były gotowe do prawidłowego działania w nowych okolicznościach. Jednak znaczący producenci technologii sprzedaży już od dawna przygotowują się na te zmiany, czego dowodem są pierwsze homologacje dla modeli online. Wśród stopniowo pojawiających się wiadomości na ten temat można dowiedzieć się m.in. o wejściu na rynek takich urządzeń, jak Elzab Mini Online i Elzab Mini LT Online, Novitus Sento Online i Novitus Nano Online czy też Novitus HD Online czy Elzab Mera Online. To zapewne niektóre przykłady kas i drukarek fiskalnych, z których w przyszłości będą korzystać polscy przedsiębiorcy. Takie urządzenia planowo mają być dostępne z 1 maja 2019 roku, czyli dniem wejścia w życie nowych regulacji prawnych.

Obowiązkowe kasy online – dla kogo i od kiedy?

Akt prawny zawiera przede wszystkim przewidzianą datę uruchomienia Centralnego Repozytorium Kas (również 1 maja 2019) oraz terminy obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu za pomocą modeli online w przypadku 3 grup branż handlowo-usługowych. O jakie konkretnie chodzi? 1 stycznia 2020 roku dotyczy sprzedaży paliw do pojazdów, usług z rodzaju mechaniki pojazdowej oraz wymiany opon. Jeśli chodzi o działalności hotelarskie i gastronomiczne czy handel węglem, takim „punktem granicznym” będzie 1 lipca 2020 roku. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw związanych z fryzjerstwem i kosmetyką, usługami prawniczymi i opieką medyczną (również dentystyczną), a także branżą fitness lub budowlaną – termin wymaganego rozpoczęcia pracy przy użyciu online’owych urządzeń przypada na 1 stycznia 2021 roku.

To kto z Was już wie, że obejmuje go obowiązek wcześniejszego wdrożenia nowej technologii sprzedaży? Co sądzicie o zmianach w rzeczywistości fiskalnej? Podzielcie się opiniami w komentarzach!

1 Komentarz

  1. waldek

    tak zaliczam się do pierwszego rzutu jeśli chodzi o kasy online 😉 ja i mój warsztat samochodowy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *