Początek maja tego roku z pewnością okazał się jednym z ważniejszych momentów w „fiskalnej rzeczywistości”. Za sprawą wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT oraz aktualnego Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, uregulowane zostały kwestie od dawna zapowiadanego, nowoczesnego systemu fiskalizacji oraz samych modeli online. Ale to nie wszystko. Pojawiły się również istotne przepisy, które swym zakresem obejmują wszystkie stosowane urządzenia rejestrujące – także wciąż dostępne modele z elektroniczną kopią paragonów. Przykład? Zmiany dotyczące matrycy stawek VAT.
Oznaczenie stawek VAT – identyczne dla wszystkich
Jedną z ważnych czynności, jakie wykonuje serwisant podczas wdrażania urządzenia rejestrującego w danym przedsiębiorstwie, jest zaprogramowanie matrycy stawek VAT. Na czym dokładnie to polega? Każda stawka podatkowa (23%, 8%, 5% itd.) zostaje przypisana do konkretnej litery – od A do G – do których z kolei przyporządkowane są poszczególne elementy oferty (towary bądź usługi). Ma to kluczowe znaczenie dla poprawnego rejestrowania realizowanych transakcji i swoje odzwierciedlenie w wystawianych paragonach. Do niedawna w kwestii omawianej matrycy istniała pewna dowolność. Jedynie główna stawka podatkowa musiała być przypisana do litery A – reszta kombinacji mogła zostać zaprogramowana wedle uznania. Tymczasem nowe Rozporządzenie MF ujednolica matrycę stawek VAT, wprowadzając ten sam, obowiązujący wszystkich wzór. Wygląda on następująco:
- A: stawka podstawowa podatku 23%
- B: stawka obniżona podatku 8%
- C: stawka obniżona podatku 5%
- D: stawka obniżona podatku 0%
- E: zwolnienie z podatku
- F i G: pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne)
Kto musi dokonać zmian w matrycy stawek VAT?
Ujednolicony wzór przyporządkowania stawek VAT do liter A-G obowiązuje od momentu wejścia w życie Rozporządzenia MF, czyli 1 maja 2019 roku. Zatem jeśli podatnik wdrażał urządzenie rejestrujące w tym dniu lub później, powinien mieć również zaprogramowaną nową, obowiązującą matrycę stawek VAT. Przepisy, o jakich mowa, dotyczy więc kas i drukarek fiskalnych stosowanych przed wejściem w życie Rozporządzenia. Przedsiębiorcy, którzy z nich korzystają, mają czas na zmianę przyporządkowania stawek VAT do 31 lipca 2019 roku (o ile oczywiście występują jakieś różnice pomiędzy dotąd funkcjonującą matrycą a powyższym wzorem). Podatnik może tego dokonać samodzielnie bądź zlecić to serwisowi sprawującemu opiekę nad użytkowaną technologią sprzedaży. Tymczasem niezastosowanie się do tych wymogów będzie oznaczało złamanie przepisów. A to może prowadzić do przykrych konsekwencji prawnych. Jednocześnie warto wspomnieć, że zwykle samo przypisanie na nowo stawek VAT do liter A-G okaże się niewystarczające. Konieczne będą również odpowiednie zmiany w bazie towarowej PLU. To w końcu jej pozycje, odnoszące się do poszczególnych towarów bądź usług, muszą mieć właściwie przyporządkowane stawki, by nie dochodziło do błędów w rejestracji obrotu podczas realizacji kolejnych transakcji.
ja już na szczęście zmiany w przypisaniu stawek VAT i w pozycjach PLU mam już za sobą 😀