Twoja-Kasa.eu

O czym nie wolno Ci zapomnieć przy wystawianiu faktury do paragonu?

Novitus Sento Online - kasa rejestrująca

Przeglądając opisy różnych urządzeń rejestrujących, nierzadko można natrafić na funkcję wydruku NIP-u klienta na paragonie. I choć nie wszyscy przedsiębiorcy z niej korzystają, dla części z nich już jest albo okaże się ona ważna. Tym bardziej, że pierwszego stycznia tego roku weszły w życie regulacje prawne, które mają ścisły związek ze wspomnianą możliwością urządzenia fiskalnego. O czym dokładnie mówią przywołane przepisy?

Kiedy podejmiesz decyzję o wystawieniu faktury do paragonu

W działaniach dotyczących szeroko pojętej branży fiskalnej i prowadzenia ewidencji obrotu za pomocą urządzeń rejestrujących funkcjonują różne rodzaje dokumentów. Jednak szczególnie istotne znaczenie mają wśród nich paragony fiskalne, wystawiane obowiązkowo przy każdej sprzedaży towarów lub usług dla klientów detalicznych. Nie tylko oni jednak dokonują transakcji w porozumieniu z daną działalnością. Dlatego w pewnych przedsiębiorstwach występują np. takie sytuacje, jak wystawienie faktury do paragonu. Operacja ta znajduje zastosowanie w przypadku wielu podatników. Teraz jednak muszą oni zwrócić uwagę na dodatkowe, ujęte w przepisach kwestie, poruszające to zagadnienie.

Chodzi bowiem o treść ważnej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, a dokładnie o zawarte w niej zasady, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Teraz bowiem wystawienie faktury do paragonu możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy na wspomnianym wydruku, w jego fiskalnym obszarze, znajduje się NIP nabywcy. Jeśli zaś dojdzie do wykonania takiej czynności bez spełnienia wspomnianego wymogu, przedsiębiorca musi liczyć się z konsekwencjami w postaci nadania dodatkowego zobowiązania podatkowego. A zgodnie z omawianymi przepisami, wyniesie ono 100% kwoty podatku wykazanego na tej konkretniej fakturze.

NIP nabywcy na paragonie – czy jest obowiązkowy?

Najogólniej rzecz biorąc, a zarazem odpowiadając najprościej na to pytanie – nie, umieszczenie tych danych na fiskalnym dowodzie sprzedaży nie jest wymagane. Aby jednak się takie stało, muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze, klient musi wyraźnie poprosić u wydruk jego NIP-u na paragonie. Po drugie, urządzenie rejestrujące stosowane przez przedsiębiorcę musi w ogóle posiadać taką funkcję. Co prawda, we współczesnych technologiach sprzedaży tego rodzaju opisywane rozwiązanie to już standard. Nie zawsze jednak tak było. I co ciekawe, wielu podatników nadal korzysta z kas i drukarek fiskalnych nie dysponujących opcją wydruku NIP-u nabywcy na paragonie. Prawo nie obliguje ich do wymiany technologii sprzedaży. Jednak z drugiej strony, jeśli w myśl zasad, które weszły w życie 1 stycznia 2020, podatnik zechce wystawić fakturę do paragon, stanie się to niemożliwe. Potrzeba korzystania z opisywanej funkcji będzie związana z koniecznością wdrożenia nowego urządzenia rejestrującego, pozwalającego wystawiać paragony z NIP-em klientów. Istnieje zresztą dodatkowy aspekt, który jest w stanie wielu przedsiębiorców zachęcić do takiej decyzji. A ponadto, funkcjonuje w przepisach fiskalnych od długiego czasu. Paragon bowiem może pełnić rolę uproszczonej faktury VAT. Jednak w tym przypadku też trzeba spełnić konkretne warunki. A konkretnie, paragon musi być wystawiony na kwotę nie większą, niż 450 zł (100 euro), oraz naturalnie – musi zawierać w części fiskalnej wydrukowany NIP nabywcy.

1 Komentarz

  1. lemian

    dobrze też, że teraz przy stanowiskach kasowych są nieraz naklejki lub karteczki przypominające o tym NIPie, bo niby wiadomo o tej sprawie, ale już podczas zakupów łatwo o tym szczególe zapomnieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *