Twoja-Kasa.eu

Wybór pierwszej kasy fiskalnej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór pierwszej kasy fiskalnej

W dzisiejszym wpisie nie będziemy omawiali konkretnych urządzeń fiskalnych. Zamiast tego, zajmiemy się zagadnieniem, które jest ważne dla wielu przedsiębiorców. Wybór pierwszej kasy często kojarzy się ze skomplikowanym i żmudnym procesem. Ale nie zawsze musi to tak wyglądać. Czasami wystarczy zwrócić uwagę na najważniejsze funkcje i parametry urządzeń rejestrujących oraz skorzystać ze wsparcia dystrybutora technologii sprzedaży.

Sposób archiwizowania kopii paragonów

Eksploatowanie kasy rejestrującej wiąże się przede wszystkim z przestrzeganiem konkretnych przepisów. A jednym z najważniejszych obowiązków jest rzetelne i prawidłowe przechowywanie kopii paragonów fiskalnych. Dlatego też tak istotną funkcjonalnością każdej kasy jest sposób realizowania tych dokumentów – papierowy (tradycyjny) lub elektroniczny (na cyfrowym nośniku danych). Technologia obecna w konkretnym modelu przekłada się oczywiście na jego cenę. Innymi słowy, kasy z kopią elektroniczną są zazwyczaj droższe od urządzeń zapisujących dokumenty na rolkach papieru termicznego. Równocześnie jednak, technologia cyfrowa zapewnia zdecydowanie wygodniejsze wykonywanie obowiązków. Co więcej, wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji.

Liczba pozycji w bazie PLU

Kolejną kwestią, która ma znaczenie w przypadku zdecydowanej większości firm, jest pojemność bazy PLU. W największym skrócie, kasa fiskalna powinna umożliwiać zdefiniowanie wszystkich elementów asortymentu. I dotyczy to zarówno przedsiębiorstw z rozbudowaną ofertą, jak i działalności gospodarczych, które świadczą dosłownie kilkanaście wyspecjalizowanych usług. W jednej firmie wystarczającym rozwiązaniem okaże się model obsługujący 3 000 PLU, podczas gdy druga będzie wymagała obsługi nawet kilkudziesięciu tysięcy pozycji towarowych.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że obowiązujące obecnie przepisy obligują podatników do jednoznacznego identyfikowania wszystkich elementów asortymentu. Dlatego istotne jest nie tylko oddzielne programowanie konkretnych produktów i usług, ale także stosowanie odpowiednio długich nazw.

Porty i moduły komunikacyjne

Nawet jeśli początkowo kasa fiskalna będzie działała w firmie samodzielnie, w przyszłości może wystąpić konieczność podłączenia urządzenia tego typu do komputera. Co więcej, niewykluczone, że przedsiębiorca zdecyduje się na rozbudowanie rozwiązania systemowego o kolejne elementy, np. skaner kodów lub terminal płatniczy. I w takich okolicznościach niezwykle ważne będą dostępne interfejsy komunikacyjne.

Standardem we współczesnych kasach są złącza typu RS-232 lub USB. W zależności od modelu, występują one w różnej liczbie i konfiguracji. Jednakże, najbardziej zaawansowane urządzenia pozwalają również na korzystanie z bezprzewodowej wymiany danych – za pomocą modułu Bluetooth bądź Wi-Fi.

1 Komentarz

  1. AnnA

    myślę właśnie, że przede wszystkim trzeba najpierw zwrócić uwagę….na swoje przedsiębiorstwo. na jego specyfikę. bo w jednym wypadku konkretne rozwiązania okażą się idealne, w innym – totalnie bez sensu. Najprostszy przykład: działalność stacjonarna lub mobilna – o ile małe kasy potrafią jeszcze spełnić wymagania punktu handlowego, o tyle „bieganie” z urządzeniem o większych gabarytach mija się z celem 😉 i podobnie jest w wielu innych aspektach…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *