Spośród urządzeń wykorzystywanych w handlu i usługach, skanery kodów kreskowych stanowią jedną z liczniejszych grup. Na rynku dostępnych jest mnóstwo czytników, które są zaliczane do różnych kategorii produktowych. Początkowo więc wybór odpowiedniego skanera może nieco przytłaczać. I nie zawsze przedsiębiorcy po prostu wiedzą, na jakie rozwiązania w dzisiejszych czytnikach trzeba zwrócić największą uwagę.
Na początku: rodzaj czytnika kodów
Kategoryzacje czytników kodów kreskowych są różne i trudno rozstrzygnąć, która jest najlepsza. Nie ma to zresztą większego sensu, gdyż liczy się po prostu wiedza na temat różnych rodzajów takich urządzeń. W związku z tym, podstawową grupę skanerów stanowią modele przewodowe. Mogą one pracować zarówno w trybie manualnym, jak i automatycznym (po zastosowaniu podstawki). Niekiedy jednak dostępne jest w nich wyłącznie ręczne pozyskiwanie danych (zwłaszcza w najtańszych). Do osobnej kategorii zaliczamy też modele bezprzewodowe. Takie skanery komunikują się z resztą systemu za pomocą modułów komunikacyjnych, głównie Bluetooth. Oprócz tego, na rynku znajdziemy szereg prezentacyjnych czytników. W ich przypadku skanowanie kodu następuje automatycznie – po zbliżeniu do urządzenia. Ponadto, modele prezentacyjne mogą funkcjonować zarówno po zwykłym ustawieniu w miejscu pracy, jak i po wbudowaniu w blat bądź ladę. W drugim przypadku można je niekiedy zintegrować z wagą elektroniczną.
Później: parametry urządzenia auto id
Kiedy już ustalimy, jakiego typu skaner kodów powinien pojawić się w naszej firmie, niezbędne jest zapoznanie się parametrami oraz funkcjami konkretnych modeli. Ważne są szczególne cechy dotyczące pozyskiwania danych. A chodzi tu m.in. o rodzaj obsługiwanych kodów kreskowych (1D lub 1D i 2D), sposób identyfikowania informacji (ręczny, automatyczny) oraz „powierzchnie”, z których można skanować (opakowania produktów, papierowe dokumenty, ekrany LCD). Idąc dalej, istotne często są interfejsy komunikacyjne. To dzięki nim możliwa jest współpraca pomiędzy czytnikiem kodów oraz innym urządzeniem, np. terminalem komputerowym POS albo kasą fiskalną. Ponadto, w niektórych branżach znaczenie mogą mieć cechy fizyczne skanera. Większość takich urządzeń posiada małe obudowy, więc przedsiębiorcy bez problemu znajdą modele, które nie zajmą dużo miejsca na stanowiskach pracy. Niemniej, pisząc „cechy fizyczne”, mieliśmy też na myśli szczelność oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Pierwsza kwestia jest określana za pomocą normy IP, natomiast druga – przez informację o odporności na upadki z konkretnej wysokości.
Na koniec: wybór konkretnego modelu i dostawcy
Nietrudno zgadnąć, że udany zakup skanera kodów kreskowych jest uzależniony przede wszystkim od wyboru odpowiedniego modelu. Bez tego trudno wyobrazić sobie komfortowe i skuteczne wykonywanie obowiązków, które są związane z m.in. pozyskiwaniem oraz przesyłaniem cyfrowych informacji. A jak wiadomo, w dzisiejszych czasach wiele firm potrzebuje rozwiązań wspomagających zarządzanie dokumentami. Jednakże, warto pamiętać, że istotny jest wybór właściwego dostawcy technologii auto id. Doświadczony dystrybutor nie tylko będzie miał w swojej ofercie różnorodne skanery kodów kreskowych, ale także zagwarantuje przedsiębiorcy szkolenie czy wsparcie poinstalacyjne.
bardzo pomocny wpis bo wlasnie rozgladam sie za dobrym skanerem kodow ale mysle ze chcialbym zeby byl przedewszystkim bezprzewodowy